top of page

Moon Camp

Navrhni základnu na Měsíci

moon-camp_logo.png

V rámci Moon Camp Challenge mají žáci od 6 do 19 let ve třech věkových a obtížnostních kategoriích za úkol navrhnout a vymodelovat s využitím softwaru Tinkercad nebo Fusion 360 měsíční základnu nebo její součásti.

Měsíc je nejbližší a zatím jediné kosmické těleso, na které vstoupil člověk. Abychom se o našem přirozeném satelitu dozvěděli více, bude zapotřebí na Měsíci vybudovat stálou základnu, která bude trvale obydlena, podobně jako je tomu u Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Což rozhodně není jednoduchý úkol!

 

Chtěl by ses na něm podílet? Moon Camp Challenge ti tuto možnost nabízí! Soutěž je určena jednotlivcům nebo 2 až 6 členným týmům ve 3 věkových a obtížnostních kategoriích. Uplatni své znalosti a kreativitu a pošli svůj návrh do ESA!

 

V předchozích ročnících Moon Camp Challenge dosáhly týmy z České republiky několika úspěchů:

  • Rok 2022/23 – tým MRLB z pražského Gymnázia nad Alejí získal první místo v kategorii Pioneers s projektem, který odborníky zaujal mimo jiné tím, že je se současnými technologiemi skutečně realizovatelný.

  • Rok 2020/21 – v kategorii Explorers obsadil tým VOJA z Roudnice nad Labem třetí místo a tým BRNO DRAGONS druhé místo, kategorii Pioneers pak prvním místem ovládl tým AMAR z pražského Gymnázia nad Alejí.

  • Rok 2019/20 – tým VOJA z Roudnice nad Labem vyhrál v kategorii Explorers.

 

Moon Camp je vzdělávací projekt vedený ve spolupráci mezi ESA a Airbus Foundation v kooperaci se společností Autodesk. Využívá inovativní výukové technologie k výzvě žákům, aby si sami navrhli své vlastní řešení měsíčního projektu pomocí 3D nástrojů. Připravuje třídy na aktivity zaměřené na výuku designu a vědecké experimenty. Týmy budou rozvíjet řadu vědeckých mezioborových experimentů k prozkoumání extrémního prostředí vesmíru a pochopí, jak by astronauti mohli žít na Měsíci. Později by měli navrhnout 3D model Moon Camp pomocí software Tinkercad (kategorie Discovery a Explorers) nebo Fusion 360 (kategorie Pioneers). Jejich design by měl být přizpůsoben prostředí na Měsíci, využívat místní zdroje a poskytovat ochranu i životní a pracovní zázemí pro astronauty. Součástí je rovněž popis využití místních zdrojů, získávání energie či pěstování rostlin, od letošního ročníku je možné vše odevzdat v češtině.

Kategorie

Moon Camp Challenge je rozdělena do tří samostatných kategorií, představujících různé úrovně složitosti: Moon Camp Discovery (začátečníci), Moon Camp Explorers (středně pokročilí) a Moon Camp Pioneers (pokročilí).

 

Kategorie Discovery je určena pro jednotlivce nebo až šestičlenné týmy v doporučeném věku 6 až 14 let (účast je nicméně možná do 19 let). Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete na stránkách soutěže.

Kategorie Explorers je určena pro dvou až šestičlenné týmy ve věku do 14 let. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete na stránkách soutěže.

Kategorie Pioneers je určena pro dvou až šestičlenné týmy v požadovaném věku od 13 do 19 let. Pokyny a další podrobnosti k této kategorii naleznete na stránkách soutěže.

Užitečné tipy

Výukové zdroje (videa) k projektu Moon Camp Challenge – od návodů jak začít pracovat s programy Tinkercad i Fusion 360, přes měsíční rover až po 3D tisk ve vesmíru.

Ve školním roce 2022/23 proběhla unikátní Moon Camp @ School, jako nesoutěžní kategorie pro prezentaci školních projektů souvisejících s měsíční základnou. Akce byla omezena na jeden školní rok, ale můžete z ní čerpat nápady na svoje soutěžní projekty.

Informace o Moon Camp

  • Velikost týmu: 1-6 členů + mentor

  • Věk členů: 6-19 let

  • Potřebné znalosti: žádné nejsou, vše lze nastudovat až v průběhu vymýšlení projektu měsíční základny

  • Termín spuštění: 10. září 2024

  • Termín odevzdání projektu: bude upřesněno

  • Facebook
  • X
  • LinkedIn
  • Instagram

ESERO Česká republika je projekt Evropské vesmírné agentury ESA realizovaný ve spolupráci s českými partnery

ESA
Planetum
HPB
Elixír do škol
logo_casc_white_2.png
bottom of page